Bylinková pomoc nejen při menopauze
Některé bylinky se používají v lidovém léčitelství snad i celé tisíce let, jsou osvědčené a u většiny lidí zabírají. Nežádoucí účinky, jako u některých léčiv, se takřka blíží nule, ba se dá říct, že v rozumné míře jsou bylinky naprosto neškodnou záležitostí. Teď už jen si povědět něco o tom, která je k čemu dobrá, že?
ilustrační foto: pixabay.com – Yolanda, menopauza
Proti návalům a pocení je dobrá šalvěj
Návaly horka a pocení, tak přesně na tohle si často stěžují ženy, které zrovna procházejí obdobím menopauzy. Právě na tyto nepříjemné stavy může pomoci třeba nepříliš známý drmek, jemuž se také přezdívá mnišský pepř či mořská vrba. Drmek zmírní nejen tyto konkrétní příznaky, ale všeobecně se doporučuje u všech klimakterických potíží.
Co šalvěj? Ta už je trochu známější záležitostí, filmoví znalci jistě tuší, že se jí říká též babské ucho. Pomůže hlavně proti návalům pocení, které jsou nervového původu, ale jinak se dá využít i při bolestech v krku (proto je také složkou oblíbených pastilek z lékáren), působí rovněž protizánětlivě a chválit ji můžete i pro dezinfekční schopnosti – to ocení hlavně ti, kteří zrovna trpí zánětem dutiny ústní. I z toho důvodu bývá právě šalvěj nebo například i heřmánek přidáván do ústních vod.
Učiněným zázrakem je i rakytník
Omlazení pleti, snížení cholesterolu a navíc jako bonus i vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. Tak by se dal ve zkratce popsat rakytník, stále ještě nepříliš známá a rozšířená léčivá rostlina z hlubin daleké Asie. Jeho plody možná na první pohled připomenou třeba jeřabiny nebo borůvky.
Výhodou je i až nadpozemské množství vitamínu C (snad i proto je šťáva z něj poněkud kyselá), dokonce prý dokáže i léčit nádorová onemocnění. Využívá se nejen v kosmetice, ale třeba i při potížích s revmatismem a dnou.