Home » Bydlení » Co se vyplatí víc? Topit plynem, nebo elektřinou?

Co se vyplatí víc? Topit plynem, nebo elektřinou?

Když přijde řeč na topení, nejspíš budete přemýšlet o pořizovací ceně a především provozních nákladech. Pokud hledáte pro a proti každé alternativy, čtěte dál – zjistili jsme, jak domácnost vytápět co nejekonomičtěji.

foto

Nejoblíbenější je stále plyn. A není to náhoda!

Nejoblíbenější a hlavně efektivní způsob vytápění domu a zajištění ohřevu vody je vytápění plynem. Je to řešení levné a také ekologické. Spalováním zemního plynu se do ovzduší dostává jen minimum škodlivin. Jedinou podmínkou, která pravděpodobně rozhodne o tom, zda budete topit plynem, je připojení k lokální síti zemního plynu.

Tip: Připojení k plynu není ve vaší lokalitě k dispozici, a přesto je plyn vaší volbou číslo jedna? Můžete si pořídit samostatný zásobník propan-butanu. Ten je ale nutné pravidelně doplňovat, je o něco dražší a musíte také počítat s tím, že zabere trochu místa.

Na kotli záleží!

Když se rozhodnete topit plynem, budete mít na výběr ze dvou typů plynových kotlů: běžného teplovodního a kondenzačního kotle. Levně pořídíte ten teplovodní, ale kondenzační zase nabízejí vyšší účinnost – vložené náklady se vám tedy brzy vrátí.

Nejefektivnějšího řešení docílíte, když vám bude plynový kotel zároveň ohřívat vodu. Jako řešení můžete zvolit buď průtokový ohřev, nebo ohřev vody v zásobníku. Průtokový je sice levnější, ale pokud má sloužit více jak jedné místnosti zároveň, nesplní vaše očekávání. Teplá voda bude téct jen z jednoho kohoutku – a to moc praktické není.

Tip: Pokud zvolíte ohřev vody v zásobníku a nechcete vyhazovat peníze z okna, myslete také na regulaci – ta zařídí ohřev vody jen v čase, který si sami zvolíte. Kvalitní kotle za super ceny najdete na topenilevne.cz

A jak je na tom elektřina?

Pokud nemáte možnost připojení na lokální plynovou síť, pravděpodobně zvolíte vytápění elektřinou. Je komfortní, nevyžaduje žádnou obsluhu, dobře se reguluje a nevznikají při něm žádné látky škodlivé pro ovzduší – to jsou ty hlavní argumenty, které vás možná přesvědčí k vytápění elektřinou, i když máte připojení k plynu k dispozici.

Hlavní nevýhodou vytápění elektřinou je především vyšší cena. Vytápění elektřinou není v našich končinách příliš výhodné, ale i tak nabízejí elektrické topné systémy dobrý poměr mezi investicí a provozními náklady.

Když rekonstruujete nebo stavíte

Pokud se chystáte zcela překopat systém vytápění, nebo stavíte novostavbu, možná vás zaujme možnost kombinace elektrického vytápění s vytápění tuhými palivy.

Topné sestavy s tepelným čerpadlem či krbem jsou nejoblíbenější volbou při stavbě nízkoenergetických či pasivních domů. Podlahové vytápění v kombinaci s krbovými kamny je vzhledem k nízkým pořizovacím nákladům, nulové údržbě, přesné regulaci a bezobslužným provozem považováno za bezkonkurenční.

Už máte rozhodnuto?

Tags