Home » Zdraví » Diagnóza: nemocná játra

Diagnóza: nemocná játra

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla. Pomáhají nám zbavit se toxinů, účastní se i trávicího procesu, a pokud je nemáme zrovna v pořádku, brzy to bohužel pocítíme doslova na vlastní kůži. Naštěstí jde o orgán s až neuvěřitelnou mírou vnitřní regenerace, stačí mu k tomu jen udělat vhodné podmínky.

nemocná játra
ilustrační foto k článku nemocná játra: pixabay.com – PublicDomainPictures

Omezit alkohol je základ

Pijete příliš velké množství alkoholu? To játrům určitě moc neprospívá. Ba dokonce, při závažnějších onemocněních jater byste měli právě alkohol úplně vynechat, to platí i pro pivo nebo víno, které zdánlivě tolik neškodí. Játrům nepomůžeme ani častou konzumací smažených, překořeněných či přesolených pokrmů, neprospívá jim ani kouření. Příliš tučná jídla jsou naprostým tabu.

Jak pomoci jaterní tkáni

Játrům pomůže nejen dlouhodobá konzumace lehce stravitelných potravin, ale velkou roli mají v obnově jejich tkáně i bylinky, které nám někdy rostou doslova za humny. Nejen alternativní medicína skloňuje nejčastěji dvě jména – ostropestřec mariánský a šišák bajkalský. Obecně vzato ale pomůže cokoliv, co má jen trochu hořkou chuť, takže můžete hovořit i o listech smetánky lékařské či dokonce lékořici, kterou si můžeme koupit snad všude.

Pro detoxikační kúru se nejvíce hodí čaj z těchto bylin, ale na trhu najdete i spoustu tabletek nebo kapslí a koupit lze i olej z drcených semen, který má také vynikající účinnost. Fialový bodlák má doslova zázračné schopnosti, existují ale i určitá omezení. Není vhodný pro lidi trpící hypertenzí a užívat jej nemohou žádným způsobem ani těhotné a kojící ženy. Zajímavostí může být i to, že účinná látka, kterou ostropestřec v poměrně velké koncentraci obsahuje – silymarin – pomůže zachránit život třeba i při těžké otravě houbami.

Tags