Home » Bydlení » Domácí ohniště

Domácí ohniště

Klasické ohniště z časů našich babiček, kdy se kousek země obskládal pár kameny a hned se mohly opékat buřty – to už je se současnou životní úrovní trochu passé. Máme spoustu možností, můžeme si doslova za pár korun dopřát i nádherný zahradní krb. Pojďme si proto shrnout základní doporučení při výběru, abychom pak nemuseli vybírat hned dvakrát.

ohniště
ilustrační foto: flickr.com – Amanda

V první řadě je jeho správná velikost. Plánujete grilování na balkonu, kde budete šetřit místem? Nebo snad máte k dispozici rozlehlou zahradu, na kterou se vejde celá parta přátel? Rozdílná očekávání, rozdílná investice, to platí v obou dvou případech.

Pokud si chcete jen trochu ohřát zkřehlé údy, je dobrým řešením jednoduchý koš na oheň z oceli, který vyjde zhruba na tisíc korun. Naopak větší kompaktní ohniště, na kterém si půjde bez problémů opékat špekáčky (či lidově buřty), může vyjít i na pětinásobek. A kousky, které mají patentovaný design od předních výrobců, ty jsou samozřejmě ještě mnohem dražší, aneb za luxus se platí.

Ohniště, na kterém budete připravovat jídlo, musí být především zdravotně nezávadné. U opravdu levných výrobků (s cenou hluboce pod tisíc korun) je dost možné, že se bude lak odlupovat a opalovat. Vznikající spaliny jsou pak bohužel rakovinotvorné (karcinogenní), nebojte se investovat trochu peněz do svého zdraví. V dlouhodobém měřítku se navíc kvalitnější ohniště opravdu vyplatí, protože bude sloužit víc než jen na pár grilování.

Ohniště, které si pořizujeme, musí být i dostatečně bytelné a stabilní. Není přeci nic horšího, než když během přikládání všechno převrhnete a způsobíte neplechu, která se hrozí zvrtnout dokonce v požár. Nezapomínejte ani na to, že ohniště musí mít i takzvaný tepelný štít kvůli izolaci – trávník Vám pak bude vděčný!

Tags