Home » Recepty » Domácí pečivo

Domácí pečivo

Chléb, housky, rohlíky – a vše si připravit pěkně doma, křupavé nedělní pečivo. To nemusí být jen sen, chce to opravdu málo. Žádná speciální pekárna, stačí dvě ruce, pár ingrediencí a klasická horkovzdušná trouba, nic víc!

recept na celozrný chleba
ilustrační foto k receptu na domácí pečivo: pixabay.com – Hans

Celozrnný chléb

Ingredience:
– 100 gramů ovesných vloček
– 400 gramů celozrnné mouky
– 300 mililitrů podmáslí
– pět vlašských ořechů
– hrst slunečnicových semínek
– sůl
– jedlou sodu
– lžíci medu
– hrst sezamových semínek

Postup:
Příprava tohoto chleba je snadná. Oříšky nasekejte na menší kousky, pak všechny suroviny smíchejte dohromady a vyválejte ručně těsto. Z toho pak vytvarujte bochánek chleba, předehřejte troubu na 220 stupňů Celsia a hodinu pečte. Dobrou chuť!

Domácí housky

Ingredience:
– 500 gramů hladké mouky
– 300 mililitrů mléka
– 50 gramů rostlinného tuku
– kostka kvasnic
– vaječný žloutek
– půl čajové lžičky soli
– vajíčko
– kmín, mák, sezam či sůl na posypání housek

Postup:
Z mléka, kvasnic a cukru si vyrobíme nejprve kvásek, jenž necháme krátce vykynout a poté jej smísíme s moukou, rozehřátým tukem, solí a vaječným žloutkem. Vypracujeme těsto a necháme ho vykynout. Pomoučíme vál a těsto na něm rozdělíme na menší kousky, vyválíme asi dvaceticentimetrové válečky a upleteme housky.

Plech poté vyložíme pečícím papírem a poté, co housky vykynou, potřeme je rozšlehaným vajíčkem a podle chuťových preferencí členů naší rodiny je případně i něčím posypeme. Housky pak pečeme na 170 stupňů Celsia zhruba deset až patnáct minut dozlatova.

Velmi podobným způsobem pak lze připravit domácí rohlíky, rozdíl je vlastně jen ve vytvarování těsta. Stejně tak si můžeme udělat třeba i dalamánky, to už záleží spíše na naší fantazii. Domácí pečivo – upečené s láskou a bez zbytečné chemie, je výtečnou pochutinou na víkend, hosté se budou jen oblizovat. Určitě někdy vyzkoušejte!

Tags