Home » Bydlení » Finská sauna vs. infrasauna: Která se bude hodit k vám domů

Finská sauna vs. infrasauna: Která se bude hodit k vám domů

Milujete saunování, ale nemáte rádi pocení s cizími lidmi v jedné místnosti? Pořiďte si vlastní saunu. Nemusíte jezdit přes celé město – odpočinete si přímo u vás doma. Podívejte se na rady, díky kterým vyberete ten nejvhodnější typ. Vsadíme se, že o bodech 5 a 6 jste neměli tušení!

sauna
ilustrační foto: mountfield.cz

1.  Na velikosti záleží

Myslíte si, že se k vám do domu nebo bytu sauna vůbec nevejde? To ale není pravda. Užít si domácí saunování můžete i v malém bytě. Pokud máte k dispozici menší prostor, bude se k vám hodit infrasauna. Stačí mít místo jen o něco málo větší než 1 m2. Můžete si vybírat mezi obdélníkovou a trojúhelníkovou základnou a saunu umístit jak do rohu místnosti, tak do prostoru. Pokud preferujete finskou saunu, vyčleňte si o trochu větší plochu. Nejmenší z nich jsou velké asi 1,5 x 1,5 metru.

2.  Kolik lidí se vejde dovnitř?

Pokud se chcete saunovat sami nebo si chvíle klidu užít třeba s partnerem, poslouží vám infrasauna. Podle konkrétního typu se do ní vejdou jeden až dva lidé. Nejmenší finské sauny jsou určené pro dvě osoby, ale do těch větších – předem sestavených saun – se vejde i 5 osob. Pokud byste rádi saunu, v níž se může nahřívat minimálně celý fotbalový tým, popřemýšlejte o výrobě na míru.

finská sauna

3.  Ozdoba interiéru

Nemusíte se bát, že kabina bude v domácnosti působit jako nevzhledná krabice. Kvalitní sauny jsou vyrobené ze dřeva bez suků a samozřejmě nepouští smůlu ani při nejvyšších teplotách. Do interiéru snadno zapadnou. Z jakých materiálů tedy můžete vybírat? Infrasauny jsou postaveny ze dřeva jedlovce, který má krémovou barvu světlého odstínu. Setkat se můžete i s cedrem. Ten má barvu spíše medovou. Finské sauny se vyrábí z nejkvalitnějšího dřeva severského smrku.

4.  Domácí sauna ušetří čas

Znáte ten pocit, když si musíte dlouho dopředu objednávat místo ve veřejné sauně a pak se hodinu předem trmácet přes celé město? Pokud byste si chtěli vlézt do sauny, kdykoli vás napadne, zkuste infrasaunu. Nemusíte ji roztápět předem. Stačí zmáčknout tlačítko a ihned ucítíte, jak se uvnitř ohřívá. Plně připravená je do 10 minut. Ale ani klasická finská sauna na tom není špatně. Užívat saunování si můžete už za 30–45 minut od roztopení.

domácí sauna

5.  Zdravotní omezení? Pro infrasauny neplatí

Zakázal vám lékař návštěvy klasické sauny? Vyzkoušejte infrasaunu. Mohou ji používat astmatici, alergici, kardiaci i lidé se zvýšeným krevním tlakem. Teplota v kabině se totiž pohybuje pouze kolem 60 stupňů a následné ochlazení je pomalé. A co vám saunování přinese? Pročistí vám tělo, zlepší imunitu a prospívá také svalům a kloubům. Působí blahodárně i na pokožku a pomáhá například při rehabilitaci.

6.  Zvládnete ji postavit sami

Sestavení infrasauny není nic složitého. Ve dvou lidech to nepotrvá déle než 40 minut. Jediné, co potřebujete, abyste si mohli saunování užít, je klasická 230V zásuvka. Stejně jsou na tom i nejmenší finské sauny. Jen je třeba pohlídat, aby byla místnost dobře větratelná. Pokud zvolíte finskou saunu pro více osob, počítejte s delší instalací, se kterou vám pomohou odborníci. Nepotrvá ovšem déle než den. Vše záleží na typu příslušenství a místnosti, kam kabinu umístíte.

Tags