Home » Cestování » Grand Canyon

Grand Canyon

Grand Canyon je dlouhý něco málo přes 445 kilometrů, hloubka přesahuje hranici až jednoho kilometru a v nejširším bodě mluvíme až o 29 kilometrech.

grand canyon
ilustrační foto: pixabay.com – neu_alf

Grand Canyon je obrovská nádrž jejimž cílem je zachycení vlhkosti a když meteorologické podmínky dovolí, vzniká v Grand Canyon opravdu velmi zajímavá podívaná. Pokud jste kdysi chtěli vidět oblačnou nádrž, museli jste si počkat i několik let. V poslední době se během pár měsíců akce opakovala, mění se snad na jiné časy?

Na internetu můžete spatřit různé videa od turistů, kteří měli to štěstí a viděli obrovskou oblačnou nádrž. Mluví se tady o tom, že byli ve správný čas na správném místě. K jevu, kdy se z Grand Canyon stane obrovská nádrž mluvíme v případě, že vrstva teplého vzduchu zatlačí chladnější vzduch níže a brání mu ve stoupání. Pokud už taková situace nastane ve 445 kilometrovém kaňonu, může trvat až několik dní nebo týdnů, než se vše vrátí zpátky do normálu.

Nejznámější kaňon nebo také již několikrát zmíněný Grand Canyon tvoří řeka Colorado v severní Arizoně ve Spojených státech amerických. Překrývá větší část národního parku Grand Canyon. Národní park Grand Canyon je úplně první národní park založený ve spojených státech amerických. Mezi hlavní zastánce založení parku byl i americký preziden Theodore Roosevelt. Národní park Grand Canyon má sloužit k ochraně zdejší krajiny, která je v těchto místech velmi překrásná. Kaňon tok řeky Colorado modeloval téměř milióny let. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů. Řeka Colorado a její přítoky se téměř dva milióny let zařezávají vrstvu po vrstvě sedimenty coloradské plošiny.

Prvním Evropanem, který přišel s tím, že existuje tzv. Velký kaňon byl španělský občan García López de Cárdenas a bylo to v roce 1540. Jako úplně první expedici vedl americký major a geolog John Wesley Powell v roce 1860. Jako rozsudek pak prohlásil, že se jedna o otevřenou knihu velkého příběhu.

Tags