Home » Zdraví » Jak posílit imunitu u dětí

Jak posílit imunitu u dětí

Zima je období, kdy si musíme dávat pozor, aby nás neskolila nepříjemná nemoc. U dětí to platí dvojnásob. Nízké teploty, ale také teplotní výkyvy dokáží udělat své. Naše ratolesti je někdy náročné uhlídat, aby byly dobře oblečené. Zvlášť když už je všude nedoprovázíme. K nemoci a pár dnem stráveným v posteli je to pak už jen krůček. Naštěstí ale existují způsoby, jak imunitu dětí maximálně posílit. Díky tomu se jim vyhnou nemoci velkým obloukem.

Bez vitamínů to nepůjde

Základem silné imunity je pestrá a vyvážená strava. Dlouhá léta se doporučovalo sníst ideálně 5 kusů ovoce a zeleniny denně, což by mělo odpovídat zhruba 400 gramům. V minulém roce Světová zdravotnická organizace vydala doporučení, ve kterém radí sníst denně dokonce 10 kusů ovoce a zeleniny. Je však otázka, zda je v lidských silách zkonzumovat takové množství ovoce a zeleniny každý den. Ještě větší oříšek je to u dětí.

Snězte tedy denně min. 5 kusů ovoce a zeleniny a snažte se přiblížit ideálu doporučenému Světovou zdravotnickou organizací. Vy i vaše děti byste měli jíst ovoce a zeleninu nejlépe v surovém stavu. Konzumací vlastní zeleniny a ovoce byste celou věc dotáhli do dokonalosti. Ne každý má však možnost si ji vypěstovat, proto se snažte v obchodě sáhnout po produktech co nejlepší kvality. Čím blíže k vašemu domovu byla taková potravina vypěstována, tím lépe.

Když dítě nechce jíst ovoce či zeleninu

Spousta dětí má však s konzumací těchto zdravých zázraků problém. Jak na takové malé tvrdohlavce vyzrát? Základem je to, aby ve vás děti měly pozitivní vzor. Pokud sami ovoce a zeleninu nejíte, těžko pak vysvětlíte dítěti, že by ji jíst mělo.
Pokud to nepomůže, zapojte vaši kreativitu. Zkuste dítěti naservírovat ovoce a zeleninu např. jako motýla nebo smajlíka. Uvidíte, že se pro něho stanou tyto potraviny mnohem atraktivnější.

Pomůže také to, pokud budete dětem nabízet nové druhy nebo pokud ho necháte při nakupování vybrat, který druh máte vložit do nákupního košíku.
Pokud se vám stalo, že dítě ovoce a zeleninu jedlo a najednou je začalo odmítat, zamyslete se, jestli jste nezměnili jejich úpravu.

Když dítě ovoce a zeleninu nejí

I přes veškerou snahu se vám může stát, že vám dítě ovoce a zeleninu odmítá. Existují ale také případy, kdy dítě tyto potraviny jíst nemůže, např. pokud je alergické nebo musí držet nějakou dietu. Takové děti ale musí také přijímat vitamíny a minerály pro zdraví a posílení jejich imunity. V takovém případě si zajděte pro dětské vitamíny do lékárny. Prodávají se ve formě sirupů, tablet, gumových bonbónů a šumáků. O tom, který typ se hodí pro vaše dítě, se vždy poraďte s lékárníkem či lékařem. To samé platí i o dávkování, které se může u vašeho dítěte lišit oproti doporučení v příbalovém letáku. Lékaři obecně doporučují podávat dětem vitamíny v této formě od tří let.

Vitamínové doplňky pro děti mohou nejen pomoci v případě, kdy dítě ovoce a zeleninu jíst nechce nebo nemůže, mohou také jídelníček skvěle doplnit. Děti mají tyto výrobky velmi v oblibě, proto s jejich konzumací nemívají problém. Po vitamínech můžete sáhnout také pokud jedete na dovolenou a víte, že přístup k ovoci a zelenině nebude ideální. Nejlépe také ve chvíli, kdy je potřeba maximálně posílit dětskou imunitu, tedy v období chřipek a nachlazení, které bývají zejména v zimě.

Tags