Home » Bydlení » Jak postavit krb

Jak postavit krb

Dříve se krby dělaly úplně jinak, jednoduše se postavil otevřený krb z kamenů, do kterého se v některých případech dalo přikládat zezadu, aby služebnictvo nerušilo panstvo při zábavě, a bylo hotovo.

PR_Krby-stavba150302
ilustrační foto: krby-stavba.cz

To nutně muselo znamenat značné množství nepořádku a také zápachu v interiéru. Tomu se dnes snažíme vyhnout, proto už prakticky nikde otevřený krb nenajdete.

Základem moderního krbu je krbová vložka, která odpovídá za dokonalé spalování dřeva nebo dřevěných briket. Každá krbová vložka má alespoň přední stranu prosklenou, aby bylo vidět do ohně a spalovací komora byla zároveň uzavřená. Tato přední strana je tvořena dvířky, která v případě potřeby přikládání stačí jednoduše otevřít, přiložit a opět zavřít. Minimalizuje se tak množství nepořádku, který se vám rozšíří po interiéru, a pokud máte dobrý komín, neucítíte ani žádný kouř.

Často se v moderních interiérech v poslední době používají krbové vložky s atypickým prosklením dvou nebo dokonce tří stran. To proto, abyste oheň viděli téměř odkudkoli a zdál se prostorový. Navíc se k takovým krbovým vložkám hodí nejlépe 3D obestavby, které jsou sice náročnější na prostor, vytvářejí však zcela unikátní dekorativní prvky interiérů.

Abyste měli dokonale fungující krb, potřebujete vybrat nejprve krbovou vložku, ty se vyrábí ve dvou základních provedeních – teplovzdušné, které ohřívají prostory pomocí ohřátého vzduchu, a potom teplovodní, z nichž je teplo předáváno interiéru prostřednictvím ohřáté vody. Obě mají své výhody i nevýhody, je tedy na vás, pro kterou se nakonec rozhodnete. Jakmile si vyberete krbovou vložku, zbývá ještě krbová obestavba, vložku potom prostřednictvím kouřovodu napojte do kvalitního komínu a uvidíte, jak bude krb efektivně vytápět vaši domácnost a vytvářet příjemný pocit domova. Chcete-li ušetřit na vytápění, pořiďte si i vy kvalitní krb na Krby-stavba.cz.

Tags