Home » Zdraví » Je lepší kočárek, nebo šátek? Zjistili jsme pro i proti!

Je lepší kočárek, nebo šátek? Zjistili jsme pro i proti!

Patříte k nastávajícím maminkám? Pak vás společně s volbou jmen a nakupování výbavičky čeká také otázka: „Pořídíme kočárek, šátek nebo obojí?“ A je to otázka, na kterou hledá odpověď stále více maminek. Pomůžeme vám s rozhodováním!

Šátek na nošení dětí: Jak to vlastně funguje?

Porod je pro miminko paradoxně velmi traumatickou záležitostí. Po útulném, bezpečném a teplém bříšku maminky se najednou objeví v chladném silně osvíceném prostředí, odtržené od maminky. A namísto cizích rukou sester a lékařů chce cítit tlukot maminčina srdce a její teplo. A tak tomu zůstane ještě dlouhou dobu. Svět je pro novorozené miminko cizím prostředím a jediné, co je mu v něm známé, je právě maminčina blízkost. Proto se nošení dětí v šátku v posledních letech tolik rozmohlo.

Šátky na nošení dětí jsou přirozený způsob, díky kterému má miminko nejen mnohem více podnětů než v kočárku, ale navíc je vnímá v bezpečné blízkosti maminky. Děti, které jsou nošené v šátku, bývají klidnější a mnohem méně pláčou, protože nepotřebují pláč k tomu, aby k sobě upoutaly pozornost. Maminky mají navíc vždy dvě volné ruce a nemusí řešit problémy, které s sebou přináší přemisťování miminka kočárkem.

Tip: Pokud máte strach nosit dítě v uvázaném šátku, můžete zvolit dětská nosítka.

I šátky mají nevýhody. Tady jsou:

  • Nic se nemá přehánět, proto je třeba miminko také někdy odložit a vzájemně si poskytnout prostor.
  • Váha dítěte zatěžuje svaly, vazy i páteř, proto je třeba s nošením začít hned po porodu, aby byla změna co nejméně citelná.
  • Pokud se vám miminko narodí v zimním období, je třeba pořádně obléknout nejen sebe, ale také miminko. Pak může být nošení v šátku komplikovanější.
  • Je třeba používat šátky utkané výhradně k nošení dětí.

Bez kočárku se stejně asi neobejdete

Kočárek je pro mnohé maminky jasná volba hned po narození miminka. Ale někdy přijde i v životech zarytých zastánkyň šátků chvíle, kdy bude dítko na nošení příliš velké a na samostatnou chůzi příliš malé, a některé z nich se vydají pro sportovní kočárky. Kočárky jsou praktické a jejich místo v životech rodin s malými dětmi neotřesitelné.

Nevýhody kočárků:

  • Kočárek nehřeje tak, jako maminka.
  • Obličej člověka, který kočárek veze je vzdálen příliš daleko na to, aby ho novorozené miminko rozeznalo, protože vidí ostře jen na vzdálenost 40 centimetrů.
  • Pokud bydlíte ve městě, je pohyb s kočárkem krkolomný.
  • Nikdy nemáte volné ruce.

Vyhrál to u vás kočárek nebo šátek?

Tags