Home » Zdraví » Jak podpořit zdraví v podzimním nečasu

Jak podpořit zdraví v podzimním nečasu

Podzim je roční období, které klade na lidský organismus obrovské nároky. Sychravé počasí, déšť, vítr a měnící se teploty, to vše nás ohrožuje. Stačí i minimální oslabení imunitního systému a přepadne nás nachlazení, chřipka, angína či jiné nepříjemné nemoci. Je tedy třeba se chránit. Poradíme vám, jak to můžete udělat nejlépe a předejít tak tomu, že vás nachlazení pošle na několik dní do postele….

ovoce
ilustrační foto: pixabay.com – jarmoluk

Do jídelníčku je třeba zařadit hodně vitamínů

První změnou musí projít váš jídelníček. Je třeba jíst zdravou a vyváženou stravu, která je bohatá na vitamíny. Do jídelníčku zařaďte především ovoce. Nemusíte utrácet, koupit si můžete jablka, která jsou právě nyní na podzim levná. Denně byste měli sníst minimálně dvě. Jablka jsou skvělá, protože obsahují vitamín C, D i E a také řadu antioxidantů. Nezapomeňte ani na zeleninu – skvělá je mrkev, cibule a třeba také brokolice. Jídelníček je základní stavební jednotkou vašeho zdraví!

Pohyb a otužování

Vaše tělo musí být silné. Pokud nesportujete, začněte s tím. Pomůže, pokud se vydáte třeba jen na procházky. Nezapomeňte se ale dostatečně obléknout, abyste neprochladli. Vhodné je především aktivní cvičení jako aerobik či jiné, při kterých dochází k prohřátí organismu. Jestliže máte odvahu, zajděte do sauny a otužujte se.

Pozor na teplotu v místnosti

Uvědomte si, že lidský organismus je velmi náchylný na teplotní změny. Na podzim jistě začněte topit, s teplotou v bytě to ale nepřehánějte! Teplota v bytě by neměla přesáhnout 23°C. V ložnici by dokonce měla být jen okolo 19°C.

Co když se nemoc objeví

Rozhodně nemoc neignorujte! Pokud se jedná o chřipku nebo nachlazení, zalezte do peřin. Buďte v teple a pijte horké nápoje. Je třeba se hlavně vypotit. Pokud vás bude trápit bolest hlavy, mohou kromě léků pomoci i některé bylinky. Jestliže projevy do cca 3 dnů neodezní, je třeba určitě navštívit lékaře!

Rada – jestliže se chcete o nemocech a zdraví dozvědět více, jistě se vám bude hodit tato diskuze.

Tags