Home » Cestování » Sezónní povinné ručení pro automobily

Sezónní povinné ručení pro automobily

Věděli jste, že existuje sezónní povinné ručení? Nejde o žádnou závratnou novinku, některé pojišťovny ho nabízejí už déle, například Allianz. O co se jedná, a pro koho je tento produkt výhodný?

Screenshot_17_08_15_13_06
ilustrační foto: flickr.com

Pojistěte svůj vůz jen na ty měsíce, kdy opravdu jezdíte

Sezonní povinné ručení přináší možnost pojistit svůj vůz jen na pár měsíců v roce. Je to nejlevnější povinné ručení, pokud vozem nejezdíte celoročně. Většinou jej využívají motorkáři, zemědělci pro své pracovní stroje nebo majitelé „veteránů“, tedy aut starších 20 let. Ti v nepříznivém zimním počasí na silnice nevyjíždějí a svého plechového miláčka si užívají jen v teplých měsících roku. U motorkářů trvá většinou sezona 6 až 8 měsíců, proto je zbytečné platit pojištění za celý rok. Tato pro sezónně používané vozy nejlevnější pojistka může být vhodná i pro obytné přívěsy, sněžné skútry nebo rolby.

Zelená karta platí po celý rok

Pojistná smlouva sezonního povinného ručení platí po celý rok, takže motorista nemusí odevzdávat po dobu, kdy vůz nepoužívá, registrační značky do depozitu spolu s osvědčením o registraci. Není nutné pojištění přerušovat, jak tomu bylo dříve. Pojišťovna ale kryje jen předem stanovené měsíce. Po zbylé měsíce sice zelená karta platí, a pojistná smlouva běží, takže vás nečeká při kontrole pokuta, ale pokud se něco stane, pojištěni vlastně nejste. Pokud v té době způsobíte nehodu, budete muset zaplatit vše nebo většinu ze své kapsy. Proto by sezonní nejlevnější povinné ručení měl využívat jen ten motorista, který opravdu v nepojištěných měsících vůz nepoužívá.

Kde si sezonní povinné ručení sjednat?

Povinné ručení dnes u mnoha pojišťoven můžete uzavřít třeba již od doby jednoho měsíce. Peníze zaplatíte za ty měsíce, které jsou kryty. Po zbytek neplatíte, ale také byste neměli auto nebo motorku používat. Značky vám ale zůstanou a nic vyřizovat nemusíte. Kde si takové výhodné nebo nejlevnější povinné ručení zřídit? Výhody a nevýhody jednotlivých pojišťoven nemusíte zdlouhavě vyhledávat, stačí vám srovnávač TopSrovani.cz, díky kterému najdete ideální nejlevnější pojistku právě pro vaši konkrétní situaci. Pojišťovny nabízejí i sezonní havarijní pojištění.

Dobře si rozmyslete, zda je to produkt pro vás

Sezonní povinné ručení je ideálním produktem pro ty, kteří vyjedou s vozem jen párkrát do roka, a jen v určitém ročním období, nejčastěji se samozřejmě jedná o léto. Pokud si nejste jisti, že nebudete muset auto použít i mimo pojištěnou dobu, využijte klasickou celoroční pojistku. I když totiž s autem pojedete třeba jen pár bloků, může se něco stát a nejlevnější povinné ručení pro sezonně využívané automobily by vás vyšlo naopak opravdu draho.

Tags