Home » Sex a vztahy » Vy a tchýně: jak začít, aby to mezi vámi neskřípalo

Vy a tchýně: jak začít, aby to mezi vámi neskřípalo

Některé ženy mají to štěstí, že s tchýní vycházejí zcela bezproblémově a je pro ně radost svěřit jí vnoučata. Nadpoloviční většina z nás si však takový idylický vztah může pouze představovat, zatímco v reálu to vypadá jako u dvou kohoutů na jednom hřišti. Jak to, že právě ve vztahu snachy a tchyně dochází k takovým sporům?

tchýně
ilustrační foto: flickr.com – José Antonio Morcillo Valenciano

Stojí za tím generační rozdíly

Za posledních padesát let svět neuvěřitelně vyspěl. Zatímco dříve narození tuto změnu přehlížejí, jejich děti moderní svět s povděkem akceptují. A babičky a dědové zkrátka těžce nesou, že syn odešel do moderního velkoměsta a vzdálil se jim ve všech ohledech. A co teprve, když ho v tom novém světě „ulovila“ nějaká moderní holka, která jim ho chce vzít? Rozdíly jsou zvlášť patrné, jestliže generace partnerových rodičů žije na venkově nebo jen v malém městě a jejich nejvyšší dosažené vzdělání je základní nebo nanejvýš střední. Jestliže jste vysokoškolačka a žijete ve velkém městě, tchýně a tchán to nevidí jako pokrok, ale jako zbytečnost nebo dokonce hazard.

Nedělejte mrtvého brouka

Jestli máte krátce před svatbou a ještě neznáte jeho rodiče, možná se už začínáte obávat, co přinese setkání s nimi. Ale obavy nejsou na místě. Raději se pečlivě připravte – nepočítejte s tím, že si to musí partner s rodiči vyřešit sám. Vás se to týká vlastně ze všeho nejvíc a osud budoucího vztahu s tchýní máte de facto ve svých rukou. Pokuste si uvědomit, že starší generace snadno podléhá zažitým stereotypům. Počítejte s tím, že si o vás už předem zřejmě budou myslet spíš to horší, ale je na vás, abyste se pokusila jejich mínění vyvrátit.

Buďte velkorysá

Přijeďte na setkání s partnerovými rodiči s nějakým neutrálním dárkem, třeba květinou nebo bonboniérou, zkrátka něčím, co neurazí. Nabídněte nové tchýni, že ji pomůžete s nádobím, vařením nebo s čímkoliv, co bude potřeba. Vytvořte dojem, že se umíte ohánět v domácnosti (ačkoliv to tak třeba není). Starší paní ocení praktickou ženu, která sedí doma a stará se o to, aby byla každý den na stole teplá večeře. Možná se vám takové přesvědčení zajídá, ale tchýni uděláte radost, budete-li to naznačovat. Chovejte se mile, buďte vstřícná a usmívejte se – příjemných chováním rozpustíte trochu napětí či nervozity, které možná z tchýně bude vyzařovat.

Změna musí vyjít od Vás

A jedna rada na konec: I při nejlepší přípravě se může stát, že vám to spolu s tchýní zkrátka nesedne a budete mít pocit, že jste selhala. Nedopusťte však, abyste sklouzla k tomu, že začnete obviňovat tchýni. Pokuste se vcítit do jejích myšlenek – to vy jí berete syna, a ona s tím nic neudělá. Vy samozřejmě víte, že to tak není, ale teď je právě na vás, abyste se pokusila jí o tom přesvědčit. Nepočítejte s tím, že se změní tchýně, to vy se musíte stále snažit. Někdy je to běh na dlouhou trať, ale nevzdávejte to hned ze začátku a dejte vzájemnému vztahu čas, aby se rozvinul.

Tags