Home » Cestování » Vídeň – nejen místo konání vánočních trhů

Vídeň – nejen místo konání vánočních trhů

Každoroční výlet do Vídně na proslulé Vánoční trhy zná asi každý z nás. V tomto velkolepém městě, které bylo dlouhá staletí centrem velké habsburské říše, je však mnoho co obdivovat. Pojďme si prohlédnout – alespoň letem světem – ty vůbec nejnavštěvovanější památky moderního Rakouska.

Vídeň
ilustrační foto: pixabay.com – jarmoluk

Schönbrunn býval letním sídlem Habsburků

Někdejší letní sídlo Františka Josefa I. dnes zajímá tisíce návštěvníků. Prohlédnout si zde můžete například takzvaný Milionový pokoj (Millionenzimmer) ve stylu rokoka či Zrcadlový sál, kde měl světovou premiéru sám Wolfgang Amadeus Mozart, ale také dalších zhruba padesát místností, které jsou přístupné turistům – pro zajímavost, z celkového počtu 1441. Nezapomeňte ani na místní zoologickou zahradu, jež patří k největším svého druhu na světě nebo Labyrint, kde si užijete Vy a hlavně Vaše děti spoustu zábavy.

A hurá k dalšímu zámku – tentokrát si představíme Belveder. Někdejší sídlo prince Evžena Savojského je perlou baroka, projít si můžete místní konírnu, Zlatou komnatu či Mramorovou galerii. Většina turistů sem ale jezdí za uměním, jsou zde totiž vystavena díla světoznámého malíře Gustava Klimta.

Do třetice si pak představme Hofburg, obrovský komplex, který v minulosti obývali členové vládnoucí rodiny s četným služebnictvem. Na dvacet obrovských uměleckých sbírek světového významu (Muzeum lovu a zbraní, Klenotnice s korunovačními klenoty Habsburků a například i Divadelní muzeum) a spoustu kaváren, které lákají k alespoň chvilkovému posezení.

Dóm Svatého Štěpána najdete v centru města

Dóm Svatého Štěpána je 137 metrů vysoká gotická stavba, která Vám doslova vyrazí dech. Prohlédnout si tu můžete i katakomby v podzemí, ale koupit i zajímavý suvenýr. Ve Vídni ještě stojí za to divadlo Burgtheater, budova místní opery (Staatsoper), ale třeba i Radnice, která je obklopena obrovskou zahradou lákající k procházce.

Tags