Vybíráme podlahu do bytu s podlahovým topením
Podlahové vytápění se pomalu, ale jistě dostává do českých domácností. Spolu s tím velmi často nastává problém, a to jakou na něj položit podlahovou krytinu. My jsme se rozhodli, že vám představíme vhodné podlahové krytiny a jejich vlastnosti, které budete moci bez starostí položit ve vaší domácnosti.
Nejprve k podlahovému topení
Podlahové topení si získalo své zastánce díky několika důvodům. Prvním je, že nezabírá žádný prostor v místnosti, proto je ideální do malých bytů. Druhým důvodem, je že teplo sálá rovnoměrně a dostane se do všech koutů místnosti. A třetím důvodem je, že díky němu není podlaha studená a není problém chodit bez bačkor nebo se obávat nastydnutí dětí, když si budou hrát na zemi. Zkrátka navozují pocit pohody.
Jaké existují druhy podlahového topení?
Podle prodejců a odborníků je lepší volit podlahové topení teplovodní, před elektrickým. Zároveň uvádějí, že není potřeba se obávat prasknutí potrubí, protože je na něj garance až 50 let. U elektrického topení je možnost výběru topných rohoží, topných fólií nebo odporových drátů zalitých mazaninou.
Co musí podlahová krytina splňovat?
Podlahová krytina, která je vhodná na podlahové topení musí mít určité vlastnosti, díky kterým bude vůči teplu odolná a zároveň nebude snižovat účinky topení. Základním kritériem je tak hodnota tepelného odporu podlahové krytiny.
S touto hodnotou je nutné počítat již při dimenzování podlahového topení. Má totiž zásadní vliv na teplotu otopné vody a rozteč potrubí topného systému. Obecně platí, že čím vyšší tepelná vodivost, tím vhodnější podlahová krytina. Odpor by neměl překročit hodnotu Rb 0,15 m2k / W.
Keramická dlažba
Keramická dlažba je, díky nejvyšší tepelné vodivosti (λ = 1), ideální podlahovou krytinou na podlahové topení. Stejně vlastnosti nabízí také dlažba z kamene nebo kabřince. Ovšem dlažba se nehodí do všech typů místností. Skvěle poslouží na chodbě, koupelně ale do ložnice nebo dětského pokoje se nehodí.
Koberec
Pokud jste zastánci koberců a chcete ho zkombinovat s podlahovým vytápěním, je potřeba, aby jeho tloušťka nepřesahovala 10 mm a ideálně nebyl podlepený filcem, který je dobrým tepelným izolantem. Bohužel se v současné době prodávají právě koberce podlepené filcem, tak je vhodné volit nejtenčí vrstvu.
Plastové podlahy
Tento materiál je hned po keramice nejvhodnějším materiálem na podlahové vytápění, protože mají velmi podobné vlastnosti. Mezi nejoblíbenější patří PVC podlahy, ale také linoleum. Obě mají dobrou tepelnou vodivost a navíc se dají sehnat ve velkém množství dekorů a barev, že zapadnou do každé domácnosti.
Dřevěné podlahy
U dřevěných podlah je nejvhodnější korková podlaha, která má výbornou tepelnou vodivost, je měkká, takže šetří naši páteř a klouby a navíc dokáže velmi tlumit kročejový hluk. U klasických dřevěných podlah je potřeba volit co nejmenší formáty. Je to kvůli tepelné roztažnosti dřeva, které neustále pracuje. Ideální jsou tak parkety ve formátu o délce 400 – 500 mm a šířce 50 – 70 mm.
U dřevěné podlahy je také důležitý způsob pokládky a lepení. Musí se volit takové lepidlo, které odolá tepelné roztažnosti a zůstane po celou dobu elastické.
Laminát a vinyl
Méně vhodné, ale ještě vyhovující jsou laminátové podlahy a vinylové podlahy. U těchto druhů podlahových krytin je důležitá správně zvolená pokládka. Nejlepších výsledků se dosahuje při využití technologie s pevnou fixací podlahy k podkladu. To zlepší i tepelnou vodivost.