Home » Cestování » Vyhněte se dopravní špičce: Skútr a elektrokolo šetří čas i peníze

Vyhněte se dopravní špičce: Skútr a elektrokolo šetří čas i peníze

Cestování automobilem je pohodlné, ale někdy vás může pořádně zdržet. V husté dopravní špičce je pomalejší než šnek, a proto jsou stále oblíbenější skútry a elektrokola. Majitelů těchto „alternativních“ dopravních prostředků rok od roku přibývá, a to především ve větších městech.

nahledovy

Jsou rychlejší než běžná kola, nabízí poměrně snadnou manipulaci a zároveň nejsou finančně náročné. Pořizovací ceny skútrů a elektrokol jsou velmi přijatelné a provozní náklady ještě nižší.

Na skútru můžete jezdit i s „béčkem“

Pravdou je, že ve městě uvidíte mnohem více skútrů než elektrokol. Skůtry jsou maximálně praktické, lehce ovladatelné a pořizovací cena není nikterak závratná. V případě slabších modelů s motorem do objemu 125 ccm si navíc vystačíte s řidičským průkazem pro skupinu B. Přívlastek „slabší“ berte s rezervou, i skútry s menší kubaturou nabízí svižné svezení. Dlouhé čekání v kolonách aut je díky skútru minulostí…

Proč chtít elektrokolo?

Na první pohled vypadá nenápadně, v podstatě jako běžné jízdní kolo. Elektrokola však disponují pomocným motorem, který kolo dokáže rozpohybovat na rychlost až 25 km/h. Tyto motory původně sloužily spíše na rozjezd nebo při zdolávání kopců, nicméně u moderních elektrokol dostačují i pro plnohodnotnou jízdu bez šlapání. Česká legislativa sice maximální výkon omezuje na 250 W, ale přesto vás dynamika příjemně překvapí. Elektrokolo využijete jak ve městě, tak při výletech po okolní přírodě – kapacita baterie umožňuje cestování v rámci několika desítek kilometrů, a to i středně náročným terénem.

01 (2)
Elektrokolo Kentoya AEB03 s akcelerátorem

Těžké dilema, aneb je lepší skútr, nebo elektrokolo?

Možná jsme jen špatně položili otázku, protože o skútru ani elektrokole nelze říct, že je lepší. Skútr nabízí vyšší rychlost, ale na druhou stranu se neobejdete bez řidičského průkazu. A samozřejmě i garáže pro zimní uskladnění. Elektrokolo je skladnější a jízda není omezena minimálním věkem.

Resumé zní jasně. Rozhodněte se dle individuálních potřeb. Ať už však vsadíte na skútr nebo elektrokolo, určitě neuděláte chybu!

Tags