Home » Bydlení » Zahradní gril 5x jinak aneb Každý typ má své výhody i nevýhody

Zahradní gril 5x jinak aneb Každý typ má své výhody i nevýhody

Patříte mezi milovníky letního grilování? Sezóna domácích steaků už je naštěstí za rohem.

zahradní gril

Pokud váš starý gril dosluhuje, nebo má nějaké ty mouchy, mohl by vám s výběrem nového modelu pomoci náš článek. Popíšeme v něm nejčastější typy grilů včetně jejich plusů a mínusů. Tak jdeme na to!

1. Grily na dřevěné uhlí: voňavá tradice, která se jen tak neomrzí

Pokud si chcete pořídit zahradní gril, který bude levný a snadno přenosný, sáhněte po grilu na dřevěné uhlí. Za málo peněz vám přinese hodně voňavé a šťavnaté muziky. Pohoštění, které na něm připravíte, bude mít navíc onen jedinečný nádech ohně, který vás vrátí do dětství. Jen se připravte na náročnější přitápění, regulaci teploty a čištění. V případě častého užívání to může trochu unavovat.

2. Plynové grily: zajistí rychlé a rovnoměrné propečení

Pokud se nechcete zdržovat hledáním sirek a dlouhým roztápěním, pořiďte si gril plynový. Stačí, když otočíte knoflíkem a hned můžete hodit masíčko na rošt. Moderní plynové grily vám poskytnou pohodlí a zaručí rovnoměrné propečení. Proto patří mezi nejoblíbenější typ grilu i mezi vyhlášenými šéfkuchaři. Mezi nevýhody ovšem patří vyšší pořizovací cena, nemožnost uzení a absence oné vůně, která je pro zahradní grily na dřevěné uhlí tak typická.

3. Elektrické grily: perfektní nejen na balkon

Elektrické grily se většinou pyšní nižší spotřebou oproti plynovým modelům. Zajistí vám přitom stejně rovnoměrné propečení. Maso si zachová svoji šťavnatost a nezíská žádnou nepříjemnou pachuť. Elektrické grily jsou skvělé na terasy a balkony, protože z nich jde místo klasického kouře víceméně jen teplý, jídlem ovoněný vzduch. Nemusíte navíc řešit, jak velké máte zásoby dřevěného uhlí, nebo jestli už nepotřebujete koupit novou plynovou bombu. Na druhou stranu jste závislí na elektřině, což také není vždy výhra.

4. Klasická ohniště a topeniště: kouzlo starých časů na zahradě či na terase

Pokud s nostalgickou slzičkou v oku vzpomínáte na táboření v přírodě, pořiďte si ohniště nebo topeniště, které vás vrátí do starých časů. Jídlo si u nich můžete připravit stejně dobře jako na moderních grilech a ještě se přitom budete příjemně hřát u ohýnku. A ten pohled do třepotajících se plamenů, ten je zkrátka jedinečný. Jen to opékání masa je tu trochu složitější.

5. Grilovací desky a lávové kameny: bonus pasující k většině grilů

Na zahradě si můžete užívat také dobroty opečené přímo na horkém lávovém kameni nebo desce ze žuly či mramoru. Vyrábějí se v různých tvarech a snadno je umístíte na většinu běžných grilů. Jejich výhodou je, že opékané suroviny nepřijdou do styku s plameny ani popílkem z dřevěného uhlí. Grilujete tak krásně zdravě. Připravte se ale na to, že to bude trvat o trochu déle. Desku musíte zahřívat postupně, aby na ní nevznikaly prasklinky.

Ať už nakonec zvolíte jakýkoli zahradní gril, pevně věříme, že výsledek bude stát za to a po dobrotách se jenom zapráší!

Tags