Home » Bydlení » Chaty a chalupy po zimě

Chaty a chalupy po zimě

Zima skončila a my se na jaře opět dostaneme na naší chalupu. Všechno zde několik měsíců odpočívalo, a proto bude třeba udělat pár preventivních opatření. O co tedy jde především?

chalupa na jaře
ilustrační foto: pixabay.com – nerion

Na chatě či chalupě po zimě řádně vyvětrejte. V dlouho neobývaném obydlí není radno hned zatopit, je tu velmi vlhko a zdi jsou pořádně vymrzlé. Všechno bude, ale musíte pomalu a postupně. Pokud chcete hned první den na chatě nocovat, bude třeba celý den větrat a zatopit v kamnech raději až k večeru.

Textilie

A to není vše, následuje i doslova a do písmene povinná údržba všeho vybavení. Co je možné vyprat, klidně vyperte – deky a peřiny patří na slunce, aby se zbavily vlhkosti, a zasluhují po zimě i zbrusu nové povlečení. Vyměňte i záclony nebo prostírání.

Pozor na plyn a elektřinu

Další důležitou věcí je otázka elektřiny nebo plynu. Zkontrolujte pečlivě pojistky, elektrické vedení a veškeré kabely, jestli jsou opravdu v pořádku. Ujistěte se, že je funkční i odpad, případně na něj aplikujte nějaký chemický prostředek k pročištění trubek.

Zkontrolujte spotřebiče

Lednici, pokud ji na chatě máte, vymyjte octovou vodou a nechte vyvětrat na čerstvém vzduchu. Umyjte rovněž všechno nádobí na chatě, a to i v případě, že jste je ještě v tomto roce vůbec nepoužili.

Ukliďte si jako doma

Další v pořadí jsou podlahy. Ty dřevěné, které jsou ošetřené olejem, lze snadno umýt jen vodou s trochou mýdlového přípravku. Totéž ale rozhodně neplatí pro nábytek, masivní nebo dýhované dřevěné almary a skříně nesnesou vodu, lepší bude používat v tomto případě prostředky na takzvané alkoholové bázi. Výtečnou práci odvedou i přípravky se včelím voskem, dřevo díky němu získá top barvu, lesk a nebude se tak rychle špinit.

Nejen interiér potřebuje údržbu

Zapomínat nesmíme ani na okapy, které budou po zimě také zanesené, třeba spadaným listím a tak podobně. Prošťouchněte je dlouhou latí nebo dřevěnou tyčí. Pokud je okap po zimě poškozený, záleží na rozsahu škod – na práce většího rozsahu je lepší zavolat si odborníka, tedy v tomto případě klempíře.

Tags