Home » Bydlení » Vstupní dveře: na co si dát pozor při výběru

Vstupní dveře: na co si dát pozor při výběru

Při zvelebování našeho domova se většinou zabýváme tím, jaký gauč vybrat a jaké záclony a zda se chlupaté polštářky hodí ke koženému křeslu a tak dále. Častěji nám to přináší spíše radost než starosti, přeci jen utrácíme za něco pro nás, za něco krásného a nového, co uvidíme každý den a každý den nám to bude dělat radost – protože kdo by nechtěl bydlet útulně!


Foto: Adlo.cz

Zvláštní je, že takovou péči nevěnujeme vlastním dveřím, přitom ty také vidíme a používáme každý den, v dnešní době to je dokonce také designová záležitost. Zároveň nás dveře chrání před zimou, prachem, zápachem, ale i nezvanými hosty, tak proč si i jejich výběr neužít?

Kdy vybrat nové dveře?

Co si budeme povídat, kvalitní vstupní dveře jsou zkrátka investice, proto jejich pořízení přichází na řadu většinou při koupi vlastního bytu nebo domu, nebo také při jeho rekonstrukci, či samotné výstavbě. Bydlíte-li v pronájmu a myslíte si, že by si váš byt zasloužil nové dveře, nenechávejte si to pro sebe a proberte možnosti s majitelem bytu.

Exteriér nebo interiér

Pokud vybíráte dveře do domu, měli byste se zaměřit hned na několik aspektů. Asi první, co vás napadne, je schopnost dveří izolovat vnější prostředí, tedy vítr, vlhko, teplo i chlad, a také těmto změnám odolávat. Pro vchodové dveře tak není příliš vhodné vybírat dveře dřevěné, které sice vypadají velice dobře, ale vlhko jim nesvědčí, může měnit jejich tvar, čemuž lze předcházet pouze pravidelnou a vcelku náročnou péčí. Řešením by mohly být dveře hliníkové, které jsou sice stálého tvaru, ale vodivé vlastnosti hliníku snižují jejich izolační vlastnosti. Kvalitní dveře by měly být ošetřeny celoplošnou tepelnou izolací, a to i v případě oblíbených skleněných prvků.


Foto: Adlo.cz

Vstupní dveře do bytu sice nemusejí odolávat tak náročným podmínkám, ale i v chodbách domů bývá nižší teplota než v bytech. Správně odizolované dveře nepropouští pouze chlad, ale také pro bytové domy typický hluk z chodeb a také prach.

Bezpečnost především

Dalším významným úkolem dveří je držet náš životní prostor v bezpečí. Bezpečnostní vstupní dveře jsou běžně k dostání, ale při jejich výběru byste měli být obezřetní. Kvalitní bezpečnostní dveře by měly splňovat bezpečnostní certifikát alespoň úrovně 2 (maximum je 5), nejběžnější je pak bezpečnostní třída 3. Stupně bezpečnosti se odvíjejí mimo jiné od počtu bezpečnostních prvků, jako jsou jistící body kotvící dveře do zárubně nebo podlahy. Výhodou bezpečnostních dveří je pak odolnost nejen vůči zlodějům, ale například proti požárům – kvalitní dveře by měly plamenům odolávat 30-60 minut – a proti hluku. Kvalitní bezpečnostní dveře musí splňovat platné normy EU a pro jejich prodejce nesmí být problém doložit plnění certifikátem.


Foto: Adlo.cz

Bezpečně ale stylově!

Pod pojmem bezpečné vstupní dveře byste si určitě neměli představovat trezorové dveře strýčka Skrblíka, ba naopak, představte si jakékoliv dveře, které se vám líbí, drtivou většinu z nich je skutečně možné vyrobit. Nemusíte se připravit ani o oblíbené prosklené prvky dveří, díky technologii tvrzených nebo opancéřovaných skel budou i takové dveře zcela bezpečné. Omezovat se nemusíte ani pří výběru barev. Dokonce můžete mít dveře dvoubarevné tak, aby ladily s interiérem bytu, ale i exteriérem. Samotný design dveří by pak měl ladit se stylem domu. K tomu vám mohou dopomoci ozdobné prvky jako jsou kazety, reliéfy, ale i struktury použitého materiálu od dřevěné dýhy pro nerez ve vysokém lesku. Při výběru tak sami zjistíte, že vybrat takové bezpečnostní dveře může být stejně stylovou záležitostí jako výběr vybavení bytu.

Tags