Home » Bydlení » Na co je třeba myslet při přeměně obyčejné půdy na obytnou místnost

Na co je třeba myslet při přeměně obyčejné půdy na obytnou místnost

Opravdu velké procento půd starších rodinných domů zůstává stále nevyužitých. Přitom podkrovní byty jsou v moderní architektuře považovány za jeden z nejkomfortnějších způsobů bydlení.

podkroví
ilustrační foto: pixabay.com – jwco

Půdy u starších domů se dříve využívaly hlavně pro skladování sena. V současnosti slouží spíše pro skladování starého harampádí. Přemýšlíte také o předělání půdy na komfortní místnost pro bydlení? Dnes si rozebereme, co je nejdůležitější!

Nejprve zajistit pohodlný přístup

Ze všeho nejdůležitější je potřeba zajistit, aby se na půdu dalo pohodlně dostat a pochopitelně i pohodlně z ní sejít zpět dolů. V mnoha domácnostech není dostatek prostoru na to, aby se na půdu dalo realizovat schodiště. To navíc znamená zátěž i pro samotnou statiku domu. Nejčastější variantou jsou proto podkrovní schody. Stačí jen najít příslušné místo na půdu a vytvořit otvor, do kterého se namontují. Podkrovní schody se dají pohodlně schovat a zabírají minimum místa. Navíc v současnosti výrobci hlídají kvalitu a myslí i na kvalitní tepelně, izolační vlastnosti těchto schodů.

Dále pokračujeme rozvody a izolací

Aby byl podkrovní byt nebo jen podkrovní místnost opravdu plně funkční, nesmí samozřejmě chybět kompletní rozvody. Tedy plyn, elektřina a voda společně s odpady. U místnosti na půdě by neměla chybět koupelna s toaletou, aby uživatel nemusel stále chodit po půdních schodech dolů. V koupelně samozřejmě vodovodní baterie, které nabízí komfortní používání. Měla by být izolovaná půda i strop půdy, aby místnosti nepromrzaly a byly schopné udržet teplo.

Jaký nábytek, aby nezabíral místo

V případě podkrovních místností a jejich samotného vybavení je zapotřebí velmi šetřit s místem a vybírat nábytek opravdu obezřetně. Zkosené stěny tuto situaci rozhodně neulehčují, spíše naopak. Proto je vhodnou volbou nábytek na míru, který přesně zapadne do místnosti, podle jejích dispozic. Realizace půdního bytu nebo jen místností z nevyužívané půdy může stát i několik desítek tisíc korun. Můžete třeba využít i půjčky na nákup zboží. Pokud na přeměnu budete šetřit, může se protáhnout doba realizace i na několik let.

Tags