Home » Bydlení » Jak připravit zahradní jezírko na zimu

Jak připravit zahradní jezírko na zimu

Podzim je ročním obdobím, kdy se musí na zimu připravit celá zahrada. Bohužel se nic neudělá samo a to platí samozřejmě i pro samotnou údržbu zahradních jezírek. A nezáleží na tom, zda se jedná o jezírka okrasná nebo koupací.

jezírko
ilustrační foto: pixabay.com – reverent, zahradní jezírko

Připravit na zimu potřebují oba druhy. Stejně, jako u bazénů se procesu přípravy zahradních jezírek na zimu říká zazimování. Tématem dnešního článku budou právě informace, jak správně zahradní jezírka zazimovat. Detailně si představíme, jak a kdy provádět jednotlivé kroky.

Ze všeho nejdříve jezírko vyčistit

Už samotné čištění jezírka je prvním krokem správně provedeného procesu zazimování. Nejprve je nutné odstranit organický materiál z vody. Toho je zejména na podzim ve vodě opravdu hodně. Jedná se zejména o odumřelé vodní rostliny, lekníny a samozřejmě o napadané listí. Až vyčistíte jezírko od organického materiálu, měli byste se zaměřit na dno. Dna jezírek jsou zanesena různými sedimenty. Pokud by se nečistoty na dně nechaly přes zimu, výrazně se to projeví na jarní kvalitě vody. Doporučujeme vysát i dno jezírka pomocí vysavače Pondovac. Až bude voda bez organických nečistot a dno bez sedimentů, překryjte jezírko síťkou, aby se do něj nedostávalo další listí a větší nečistoty. Ještě předtím ale zkontrolujte stav skimmeru a ujistěte se, že funguje správně.

Nenechte vodu v jezírku zamrznout

Vyčištěním a kontrolou skimmeru je podstatná část zazimování jezírka už za vámi. Je ale nutné ještě zamezit tomu, aby se v zimě a v případě vytrvalých mrazů vytvořila na hladině jezírek souvislá vrstva ledu. Pokud jsou v jezírku ryby, potřebují přívod vzduchu. Jestli budete sekat díry do ledu například sekyrou, nejenže nárazy nesvědčí rybám, ale ohrožujete i samotné jezírko. Ostré hrany ledu mohou proříznout folii v jezírku a to je opravdu velký problém. Naštěstí je možnost vybavit jezírka produktem, který zamezí vytvoření souvislé vrstvy ledu. Pro menší jezírka je postačující typ Ice Free Thermo. Jedná se o malé nerezové plovoucí těleso, jenž dokáže udržet volnou hladinu a to za minimální cirkulace vody. Pro využití zazimování větších jezírek pak lze použít model Ice free 20.

Tags