Proč je tak důležité zajistit správné větrání interiéru domácností
Správné a dostatečné větrání je i v dnešní době stále velmi podceňované, přestože se o důležitosti této činnosti můžeme dozvědět opravdu mnoho. .
ilustrační foto: spravne-vetrani.cz
Správné větrání interiéru je důležité i pro komfort bydlení jednotlivých domácností, pro zachování zdravého prostředí a také z hlediska životnosti a udržení kvality stavebních materiálů včetně interiérového vybavení. Správně a hlavně dostatečně větrat je důležité v průběhu celého roku
Trpí hlavně domy po rekonstrukci
Rekonstrukce domu je v současnosti nejčastěji prováděna z důvodu snížení energetické náročnosti budov. Nejčastěji se tedy uchylujeme k zateplení obálky budovy, stropu a také k výměně oken. Těmito kroky sice výrazně dokážeme snížit tepelné úniky v interiéru, ale zároveň se stavba naprosto uzavře. Vzduch neproudí ven, ale ani dovnitř. V nezateplených budovách nebylo zapotřebí tolik větrat. Když se vymění okna a stavba se izoluje, je zapotřebí větrání v mnohem častějších intervalech. Následkem je pak zvýšená koncentrace vlhkosti v interiéru, která může vést k tvorbě plísní a syndromu nezdravých budov. Velmi se podceňuje také koncentrace CO2 v interiéru.
Klidně se obraťte na moderní technologie
V dnešní době ale může být větrání mnohem snadnější, než dříve. V současnosti je možné využít hned několik technologických řešení, které budou větrat za vás. Už není zapotřebí chodit a otevírat okna. Využít můžete třeba větrací klapky do oken. Tyto klapky zajistí i při zavřených oknech neustálou výměnu vzduchu v interiéru, zcela nezávislou na zásahu osob. Vzduch sice proudí dovnitř, ale teplo z interiéru neuniká. Klapky se dají instalovat i na stávající okna.
Nebo solární ventilace
Pro plně automatické a účinné větrání je možné také využít solární ventilace. Tyto systémy fungují na 100% solární energii, která je zdarma. Teplo z interiérů také nijak neuniká a navíc větrání pomocí solárních ventilací místnosti nijak neochlazuje. Před vstupem do interiéru vzduch nejprve prochází přes fotovoltaické panely, kde právě solární energie zvýší jeho teplotu. I v případě nízkých venkovních teplot pod bodem mrazu se dovnitř dostává teplý vzduch. Oba systémy je možné kombinovat. Jak kombinovat a jak správně větrat se také můžete dozvědět na stránkách spravne-vetrani.cz.