Home » Bydlení » Proměna starého nábytku

Proměna starého nábytku

Žádný nábytek není v tak katastrofálním stavu, aby se nedal renovovat. Stačí jen docela málo a brzy může vypadat jako nový, stačí jen chtít – a hlavně se k tomu samozřejmě odhodlat, protože do takové práce se asi jen tak někomu nechce. Nicméně, buďte si jistí, že řemeslníka nepotřebujete, tedy pokud to není Váš manžel a nebude chtít bez nároku na odměnu asistovat při práci.

starý nábytek
ilustrační foto: pixabay.com – PublicDomainArchive

Jak postupovat

V první řadě je důležité nábytek odmastit a zbavit zbytků leštěnky a starého nátěru. K další fázi operace budete potřebovat smirkový papír, kterým zabrousíte povrch dohladka, případně můžete využít služeb lehce praktičtější elektrické brusky.

Pokud má nábytek kovové části, které už stihly za ta léta zreznout, není určitě všem dnům konec. Místa, která už napadnul rez, se dají poměrně snadno vyčistit drátěným kartáčem a brusnou vlnou. Po následném ošetření včelím voskem budou vypadat jako nové!

Ošetření a renovace dřeva

Dřevěné části nábytku pak ošetříme přípravkem proti houbám a parazitům, vrypy a staré šrámy zaplníme truhlářským tmelem a po zatvrdnutí znovu přebrousíme. Když máme za to, že je povrch nábytku už připravený, natřeme jej základní barvou na dřevo. Pomoci si můžeme i speciálním válečkem, který bude praktický hlavně u větších ploch (skříň, velký stůl atp.).

Poté, co základní barva zaschne, natřeme dvě nebo tři vrstvy barvy, kterou jsme si vybrali – klidně i v barevné kombinaci. Zkrátka a dobře, tady se fantazii meze nekladou, každý vkus je trochu odlišný, to je zcela jasné. Poté, co všechny nanesené vrstvy dokonale zaschnou, je tu ještě jedna důležitá věc – a sice interiérový lak. Ten ochrání nábytek před dlouhodobou pohromou v podobě zubu času.

A teď už jen vymyslet, kam si ten „nový“ kousek nábytku vlastně postavit. Ale to už nebude vůbec žádný problém, že?

Náš tip: Pokud se vám nechce do náročné renovace, můžete změnit vzhled nábytku například polepem na skříně. Je to jednodušší a méně časově náročné.

Tags