Home » Sex a vztahy » Svatební statistiky

Svatební statistiky

Máte svůj velký den teprve před sebou, anebo už jste nějaký ten čas svoji? Ať tak či tak, následující svatební statistiky by vás mohly zajímat.

svatební dort se svatebčany
ilustrační foto: pixabay.com – SplitShire

Bereme se stále méně

Poslední dobou to vypadá, že mladí odkládají svatbu, jak nejdéle to jde. Někdy je z toho odkládání dokonce rezignace na sňatek a pár zůstane žít nesezdán. Statistické údaje tomu odpovídají – od roku 1950 se počet uzavřených sňatků poměrně pravidelně snižuje, třebaže v sedmdesátých a osmdesátých letech došlo k jistému navýšení. Obecně však lze vypozorovat trend stávajícího poklesu. Počet sňatků za rok tak klesl na polovinu v porovnání s rokem 1950. Tehdy bylo evidováno na 90 tisíc uzavřených sňatků, zatímco v roce 2010 zvolilo svatbu necelých padesát tisíc párů. To je dokonce nejméně od roku 1918.

Rozvod? Žádný problém!

Na nízkém číslu by ještě nemuselo být nic znepokojivého, kdybychom před sebou neměli alarmující statistiku rozvodovosti. Na rozdíl od počtu sňatků, který klesá, počet rozvodů strmě stoupá – od padesátých let kdy se rozváděla desetina manželství, skončí dnes rozvodem dobrá polovina. Je to opravdu s námi tak špatné, že si nedokážeme vybrat partnera pro budoucí život? Sociologové na to mají jiný pohled.

Trend rozvodovosti je totiž atributem dnešní doby – zatímco před padesáti lety představoval rozvod společenské stigma a přistupovalo se k němu jen v opravdu nezbytných případech, dnes ho volíme v podstatě jako první variantu, jakmile cítíme, že vztah nemá budoucnost. Koneckonců, jako nejčastější důvod rozvodu je udáván „rozdíl povah, názorů a zájmů“. Rozvodová řízení odsýpají jako na běžících pásech, takže jedinou překážku dosud tvoří děti, pro které rozvod představuje značnou psychickou zátěž. To bychom rozhodně měli mít na paměti!

Na svatbu je vhodná sobota

Podívejme se ještě na jednu zajímavost. Pamatujete si ještě, jaký den připadal na datum vaší svatby? Pravděpodobně to byla sobota – například v roce 2012 byly v sobotu uzavřeny bezmála tři čtvrtiny všech manželství. Tradičně bývá největší počet sňatků uzavírán v letních měsících. Své „ano“ si během měsíců června, července, srpna a září řeknou téměř dvě třetiny všech snoubenců. Ovšem přemýšlíte-li o termínu, který se bude dobře pamatovat, tedy o datu se zajímavou číselnou kombinací, pak rozhodně nejste sami. Podobně uvažuje velká část z nás, takže třeba na den 12. 12. 2012 připadlo hned 19% všech prosincových sňatků toho roku.

Tags