Home » Zdraví » Látkové vložky: Luxus nebo středověký přežitek

Látkové vložky: Luxus nebo středověký přežitek

Když jsem se poprvé setkala s látkovými vložkami, trochu jsem se zarazila. Je přece 21. století. Nemusíme si mezi nohy strkat kusy hadru, kožešin, slámy, peří a jiných obludností, jako tomu bylo ve středověku.

vložky do bot
ilustrační foto: pixabay.com – Hans

Proč tedy místo toho, abychom postupovali vpřed, vracíme o několik dekád zpět? Redaktorka: “Zajímalo mě, zda je tato novinka jen módním výstřelkem, nebo je ve vypratelných vložkách i nějaká budoucnost. Zjistila jsem, že se vlastně vůbec nejedná o novinku, ale o vychytávku, kterou u nás i ve světě úspěšně používá mnoho žen a každým rokem se k nim další a další připojují.

Ale proč? Proč si tolik žen vybírá složitější formu ochrany?
Je přece mnohem jednoduší špinavou vložku hodit do odpadkového koše, a nahradit ji čistým kouskem, který je úhledně zabalen v igelitovém sáčku a na první pohled může působit stoprocentně nezávadně. Oslovené ženy, které už vypratelné vložky používají v tom mají jasno.

Zdraví je to nejdůležitější co máme a podle toho bychom ho měli i chránit, jak nejlépe dovedeme. Mnoho žen, které používá látkové vložky, se prý díky nim zbavily mykóz, výtoků, podrážděné kůže v okolí třísel a nepříjemného svědění či pálení. Jak že je to možné? Většina žen na praní svých vložek používá obyčejné jádrové mýdlo. Do praní nepřidávají žádnou aviváž, ani bělidla. Výrobci doporučují vložky prát na teplotu nad 60°C a po vysušení je přežehlit. Horká voda a následná horká pára zlikvidují choroboplodné zárodky a jádrové mýdlo zaručí, že v prádle nejsou žádné dráždivé látky, které by mohly za případné podráždění citlivé pokožky intimních partií. Kromě toho se na výrobu vložek používají ryze přírodní materiály jako je bavlna, vlna nebo bambusové vlákno. Ženy, které látkové vložky používají několik let, tvrdí, že mají s „látkovkama“ pocit většího pohodlí a komfortu, než s tampóny či běžnými vložkami, protože jim vadil pocit “igelitu” mezi nohami. S látkovými vložkami si prý připadají, jako by si oblékly kalhotky ze silnějšího materiálu.

V době ekologického boomu, kdy se lidé začali zajímat více o životní prostředí se daleko více budoucích maminek přiklání k látkovým plenkám, které perou v prostředcích, které jsou jednat šetrné k pokožce miminka, a za druhé nezatěžují tolik životní prostředí. Když tedy můžeme citlivou pokožku novorozeňat balit do látkových plen, proč si nedopřát stejné péče a zpříjemnit si tak své dny. Kromě toho snížíte svou produkci komunálního odpadu a tak výrazně zpomalíte zamořování naší země odpadky.

Asi nejdůležitějším faktorem a argumentem, proč si pořídit látkové vložky, je ekonomické hledisko. Látkové vložky vám totiž, při správné péči vydrží i 6 až 7 let. Pořizovací cena série látkových vložek, které by vám měli vystačit po celé vaše menstruační období se pohybuje okolo 3 000 korun. Což by se mohlo zdát někomu příliš, ale pravdou je, že používání látkových vložek je asi o polovinu ekonomičtější, něž jednorázové vložky. Kromě tohoto, spousta, žen, které látkové vložky používají, jednoznačně prohlašují, že vydrží mnohem déle, než je deklarovaná doba životnosti výrobcem.

Používání látkových vložek se spoustě z nás může zdát, jako bláznivým výstřelkem a možná v něm nevidí žádnou budoucnost. Ale zase z jiného úhlu pohledu, kdo by neznal nepříjemný pocit při zapaření, zvláště pak v letních měsících, a následném pálení podrážděné kůže. Kromě toho peníze přece jen nerostou na stromech a pokud skutečně můžeme ušetřit a ještě ke všemu prospět k našemu zdraví, komfortu i životnímu prostředí, proč to nevyzkoušet.

Tags