Home » Zdraví » Levandule a její využití pro naše zdraví

Levandule a její využití pro naše zdraví

Nádherné obrázky z prosluněné Provence, kde místní pole lemují trsy levandule. Přesně to se určitě nám všem vybaví, pokud přijde řeč na tuto oblíbenou rostlinu. Ta ale nemusí mít nutně jen estetickou funkci, to bychom se k ní chovali asi jako raně novověká šlechta k rajčatům. Dokáže totiž léčit duši i tělo, pojďme si o tom trochu popovídat.

levandule
ilustrační foto: pixabay.com – MsLibri

Lidové léčitelství by se bez levandule neobešlo

Levandule se už dlouhá staletí používá jako sedativum, tedy látka, která zklidní rozjitřenou mysl a dokáže nás takříkajíc dostat do klidového stavu. Koupel v květech z levandule vyplaví kožní metabolity a uleví od psychosomatických potíží, jinak řečeno, už nás nebudou trápit přetažené nervy. Bolest hlavy, přepracování, deprese, nespavost – s tím vším si tato fialová nádhera umí poradit.

Odvar z levandule se pak dá nakrásně využít i při ústní hygieně, zvláště pokud jsme náchylní k parodontóze – ať už jako kloktadlo či ústní voda. A v neposlední řadě, levandule může pomoci od tradičních chorob zimních měsíců – angíny, rýmy či zápalu průdušek.

Levandule v kuchyni

Na naše zdraví může aktivně působit i na talíři. Nejen francouzská kuchyně využívá úžasného aroma této rostliny, která se hodí hlavně pro přípravu rybího masa. Vhodná je ale i pro houbová jídla nebo polévky a přidat si ji můžete pro ozvláštnění chuti třeba i do pudinků a dezertů. A v neposlední řadě, co taková marmeláda nebo kompot, které budou vonět krásně po levanduli? Během zimních plískanic nám připomenou krásy léta. Obecně, v kuchyni se dají využít nejen kvítky, ale například i sušené lístky.

Jen si dávejte pozor při sběru, protože podobně jako lidé – i včely tuto rostlinu doslova a do písmene milují. A pro zajímavost, víte, kde se vzal název levandule? Pochází z latiny, výraz lavare by se dal přeložit jako mýt se. Staří Římané totiž lázně přímo milovali…

Tags