Home » Ostatní » Poradíme vám, jak mít rodinné finance pod palcem

Poradíme vám, jak mít rodinné finance pod palcem

V televizi i na internetu se můžete dozvědět, jak neustále stoupají čísla neúměrně zadlužených obyvatel. Některé zdroje dokonce uvádějí, že 500 tisíc Čechů přecenilo své síly a nachází se v tzv. dluhové pasti, kdy dlouhodobě nezvládají splácet své závazky.

Velmi často také slyšíme, že máme nízkou finanční gramotnost, a tak jsou tomuto tématu dokonce již věnovány hodiny výuky na základních školách. Nejvíce informací o tom, jak hospodařit s penězi, si však neseme již od dětství ze své rodiny. Je proto zásadní jít svým dobrým hospodařením příkladem svým dětem. A věřte, že vyrovnaný rozpočet, díky kterému zbude dostatek peněz třeba na vysněnou dovolenou, oceníte i v případě, že děti ještě nemáte. Pokud i vy při řešení svých financí tápete, podívejte se na naše tipy.

Plánovat se vyplatí!

Pro nastavení rodinného rozpočtu je opravdu důležité udělat si bilanci. Spočítejte si všechny měsíční příjmy, jako je mzda, příspěvky státu, výnos z pronájmu apod. Nejlepší je zahrnout příjmy všech členů rodiny. Tato část je většinou velmi jednoduchá. Následně se zaměřte na vaše výdaje. Pokud si je dlouhodobě nehlídáte, spočítat je nebude tak snadné.

Nejprve vezměte v úvahu všechny povinné platby, jako jsou poplatky za bydlení, internet, telefony, pojistky, splátky, obědy. Prostě vše, co nutně musíte každý měsíc zaplatit. Tyto transakce je nejlepší nastavit si ze svého účtu převodem tak, aby odcházely ihned poté, co vám přijde výplata. Spolu s tím je také velmi rozumné stanovit si alespoň minimální částku, kterou každý měsíc převedete na spořící konto, a tak si vytvoříte základní rezervu. Vaším cílem by mělo být naspořit minimálně trojnásobek měsíčních výdajů.

Příjmy versus výdaje

Pokud od sebe odečtete příjmy a výdaje, zbývá vám částka, kterou můžete měsíčně utratit za jídlo, oblečení, dárky, koníčky a řadu dalších věcí. Jak následně svou útratu nepřekročit? Metody jsou různé a každému vyhovuje něco jiného. Někdo preferuje zapisování si všech výdajů do sešitu. Většině však vyhovuje mobilní bankovnictví, kdy si můžete zůstatek na účtu kontrolovat během pár sekund na svém telefonu třeba každý den.

Stejně tak může být dobrou pomocnicí platební karta. Pokud všechny nákupy hradíte platební kartou, stačí se vždy jen podívat do internetového bankovnictví a zjistit, kolik už jste s ní tento měsíc utratili. Jednoduše získáte o svých výdajích okamžitý přehled.

Kde snadno ušetřit?

Nejen pokud jste zjistili, že vaše výdaje převyšují příjmy, máme pro vás tipy, jak lehce ušetřit:

  • Konsolidace úvěrových produktů – pokud máte více závazků, slučte je. Nejste si jistí, zda máte u své půjčky dobré podmínky? Obraťte se na zkušeného finančního poradce.
  • Pojistky – také sloučením pojistek k jedné společnosti či převodem k jiné můžete výrazně ušetřit.
  • Poplatky za bydlení, internet, telefon – pokud máte už pět let stejného dodavatele elektřiny či internetu, tak určitě zbystřete! Ceny se liší i o 50 %!

 

Když peníze chybí

Jak již bylo řečeno, při svém plánování byste měli počítat i s vytvářením rezervy pro nenadálé příhody. Navíc je potřeba stanovený rozpočet nepřekračovat. Navzdory tomu může nastat moment, kdy se peníze zkrátka nedostávají, třeba v případě, kdy se rozbije několik spotřebičů najednou.

Jsou různé možnosti, jak tuto situaci řešit. Jedním způsobem je zřídit si kontokorent ke svému běžnému účtu a mít tak možnost jít i do mínusu. Pokud však máte negativní záznam v bankovních registrech nebo nízký příjem, pravděpodobně vám banka tuto možnost neschválí.

Druhou možností je tzv. rychlá půjčka. Jedná se hlavně o nebankovní půjčky, které zařídíte online během pár minut z pohodlí vašeho domova. A to bez dokládání příjmů a nahlížení do obávaných registrů. Správnou půjčku vám navíc velmi rychle najde některý ze srovnávačů, například www.homepujcka.cz

Promyslete své možnosti

V případě rodinných financí je však vždy potřeba takovýmto situacím co nejvíce předcházet a snažit se buď šetřit a tvořit si železnou rezervu, nebo navýšit své příjmy. Případnou půjčku volte až pokud je to opravdu nevyhnutelné a dobře si vše promyslete. Určitě nekývněte na první možnost, ale udělejte si porovnání a vyhledávejte zejména ověřené poskytovatele. Nabídka je momentálně opravdu široká a možná vás příjemně překvapí, jak dobré podmínky někteří nabízejí.

Tags