Home » Zdraví » TOP 5 rad, jak udržet silný imunitní systém

TOP 5 rad, jak udržet silný imunitní systém

Imunitní systém je naše ochranná bariéra, která zabraňuje, aby se do organismu dostali „nepřátelé“ v podobě toxinů, virů, bakterií a jiných škodlivých struktur. Na jeho správné činnosti vlastně závisí celý náš život.

vitamin-d3 400--iu-t1
ilustrační foto: noventis.cz

Funguje to úplně jasně: pokud je systém silný, nemoci nemají většinou šanci, takže žijeme ve zdraví a v pohodě a naopak. Imunitní systém je třeba posilovat celý rok, akutnější je to nyní v zimě. Přinášíme vám proto hlavních 5 zásad udržování si silné obranyschopnosti.

1. bez vyváženého jídla to rozhodně nepůjde 
Má-li být imunita silná, je třeba jí dodat „munici“ v podobě prospěšných látek. Jsou to především vitamíny a minerální látky, které potřebujete. V zimě proto zařaďte do jídelníčku co nejvíce čerstvého ovoce. Není radno zapomínat ani na dostatek bílkovin, vlákniny a aminokyselin. Vaše strava musí být vyvážená. Omezte konzumaci sladkostí a tučných jídel.

2. pravidelný pohyb vaše tělo posílí
Tělo musí být silné, což můžete udělat jedinou cestou a sice tou, že se začnete hýbat. Najděte si aktivitu, která vás baví. Nemusíte chodit dřít do fitka či zbytečně poskakovat při aerobiku, když vás to nebaví. Cvičit můžete i doma, začít můžete například s jógou, pilates apod. Důležitá je pravidelnost! Cvičit byste měli minimálně 30 minut 3x týdně. Při cvičení je důležité, aby se tělo zahřálo a byl aktivován lymfatický systém.

3. čerstvý vzduch si musíte hlídat
V zimě člověk tráví většinu času uzavřený ve vyhřátých místnostech, ať už v práci nebo doma, čímž ale tělo trpí. Rozhodně proto neomezujte pobyt venku. Naopak – snažte se venku pobývat co možná nejvíce. Vaše plíce se krásně okysličí! Přísun čerstvého vzduchu byste měli mít neustále. Doma často větrejte.

4. otužování pomůže i pobaví
Otužování pomáhá stabilizovat krevní oběh, což je také velmi důležité. Pokud je celé tělo řádně prokrveno, cítíme se lépe. Začněte proto s otužování. Ideální je saunování, můžete také začít chodit plavat. Je to zábava!

5. pomocníci se vyplatí
Víme, jak těžké může být toto vše dodržet. Asi nejtěžší je, hlídat si dostatečný přísun všech živin. Na závěr pro vás máme jeden tip. V zimě je dobré, když budete užívat doplňky stravy, které zajistí dostatečný přísun všech potřebných látek. Dobrou volbou je například doplněk stravy Vitamín C + rakytník. Vitamín C i rakytník jsou vynikajícími pomocníky pro podporu správné funkce imunitního systému.Na trh ho uvádí česká společnost NOVENTIS s.r.o. Koupit ho můžete na www.noventis.cz

Tags