Home » Recepty » Jakou kávu si dáte?

Jakou kávu si dáte?

Pokud patříte mezi milovníky kávy a dosud jste si v kavárnách objednávali espreso, případně cappuccino, je na čase hodit staré zvyky za hlavu a objevit něco nového.

káva_m

Svět nových alternativních příprav káv jako je Drip, Vacuup Pot, V60, aeropress a další. Že vám jsou tato slova cizí? Po našem přehledu už budete mít jasno, kterou moderní kávu ochutnáte nejdřív. Jestli ale přece zůstáváte věrni klasickým způsobům přípravy kávy, doporučujeme navštívit kurz kávy, kde se kromě správné přípravy kávy dozvíte také spoustu zajímavostí o historii pěstování a přípravy. Ale teď už ke zmiňovaným alternativám.

Drip aneb stará dobrá překapávaná

Drip souhrnně označuje filtrovanou kávu. V tzv. dripperech, tedy filtrovacích nádobách, si připravíte kávu jednoduše doma, ale vychutnáte si i profesionální drip v kavárně. Princip je jednoduchý, na vhodný šálek nebo konvici se umístí dripper (obvykle porcelánový nebo skleněný) a přes papírový filtr se nechá káva prokapat. Vzniklý nápoj je světlejší barvy a jemné chuti, hodí se na večerní posezení, protože se obvykle podává v objemu 200 – 400 ml.

Frenchpress a aeropress

Frenchpress je u nás celkem běžný a rozšířený způsob přípravy kávy a to především doma a na chalupách, kde nám chybí elektrické kávovary. Jedná se o skleněnou nádobu se sítkem na pístu, které funguje jako filtr. Výhodou je možnost přípravy kávy pro více osob najednou, což oceníte při rodinné snídani i při posezení s přáteli. Moderní kavárny zařadily frenchpress do nabídky právě kvůli tomuto „komunitnímu“ prvku. Aeropress kombinuje při přípravě kávy tlak a filtraci. Připravíte v něm jeden nebo dva malé šálky kávy rychle a efektivně jako ve frenchpressu, jen bude nápoj zpravidla silnější a plnější chuti.

Vakuum pot

Na tento sofistikovaný přístroj narazíte jen ve vybraných kavárnách, kde se v alternativních přípravách kávy opravdu vyžívají. Je to systém skleněných baněk, ve kterých vzniká malé vakuum, odtud název. Představte si vakuum pot jako skleněného sněhuláka. Ve spodní baňce je voda, která je zespodu ohřívána kahanem a mění se tak na páru. Pára stoupá do horní baňky s kávou a tam se extrahuje. Po zchlazení se „kávová“ pára opět sráží na tekutinu a pomocí vzniklého vakua putuje zpět do dolní baňky. Zdá se vám to jako scifi? Navštivte některou specializovanou kavárnu a nechte si celý obřad předvést. Anebo si pořiďte vakuum pot domu, cena se pohybuje od 2 000 Kč.

Fotogalerie

káva

kurzkavy1

espresso

Tags