Home » Krása » Čistá pleť versus jídelníček

Čistá pleť versus jídelníček

Víte, že akné lze potlačit lehkou úpravou stravování? Je jasné, že vlastní geny takříkajíc neošálíte, ale faktorů, které ovlivňují kvalitu pleti, je bezesporu opravdu mnoho. A obrovský vliv má na tvorbu těch neoblíbených pupínků právě nevhodný jídelníček.

čistá pleť
ilustrační foto: pixabay.com – Bergadder

Zkuste to s ovocem a zeleninou

Každá pleť je specifická, jedno je ale jisté – jejímu zdraví prospívají potraviny s vyšším obsahem vitamínů B, C a E, selenu, zinku či draslíku a podle posledních studií i omega-3-mastných kyselin. Pokud se aktuálně chcete zbavit akné, bude nejlepší zařadit alespoň občas na talíř ovoce a zeleninu, ale i nejrůznější celozrnné výrobky, oříšky a ryby. Milovníci exotiky zase ocení hlívu ústřičnou, sladkovodní řasy nebo třeba rakytníkovou šťávu.

Pro svěží a čistou pleť je vhodná i červená řepa, ale i v dnešní době poměrně hodně vyhledávané tofu. A když jsme mluvili o ořeších, nelze nezmínit ani dýňová semínka, obsahující protizánětlivý selen (a akné není vlastně nic jiného takový menší zánět). Dobrou zprávu máme i pro milovníky mléčných výrobků – sýr typu cottage obsahuje takové množství selenu, že mu právem patří čestné místo na našem seznamu.

Pozor na cukr i kouření

Je jasné, že čtvereček čokolády ještě nikomu neublížil, ale nesmíme nic přehánět. Na zdraví pleti se může negativně podepsat přemíra sladkých jídel, zejména pokud obsahují spoustu rafinovaného cukru. Své si vyžádají i příliš tučná nebo špatně stravitelná jídla, ideálně byste neměli ani kouřit a holdovat přílišně alkoholu (byť pověstná sklenka červeného ještě nikomu a ničemu neublížila). A co že ještě patří na seznam zakázaných potravin? Jsou to samozřejmě příliš kořeněná či ostrá a mastná jídla. Po nich vyskáčou pupínky takříkajíc „jedna radost“.

Pro skvělou pleť ale musíte dodržovat i pitný režim, do kterého se počítá hlavně čistá voda a třeba i bylinkové čaje. Méně vhodná je přemíra kávy, minerálky a ovocné šťávy si také můžeme občas v malé míře dopřát.

Tags