Home » Cestování » Ermitáž – nej mezi ruskými muzei

Ermitáž – nej mezi ruskými muzei

Jedno z nejslavnějších a nejznámějších muzeí Ruska, které vlastní i největší sbírku muzejních exponátů na celém světě. Petrohradská Ermitáž má za sebou dva a půl století historie, z nichž zhruba sto let funguje jako muzeum. A rozhodně je na co se dívat, kdybyste chtěli vidět všechno, museli byste tu zůstat pěkných pár týdnů! Odborníci na slovo vzatí doporučují alespoň čtyři hodiny, v takovém případě stejně uvidíte pouze zlomek místních krás.

Ermitážilustrační foto: pixabay.com – canesjurij

Deset budov plných umění

Ermitáž se skládá z celkem deseti budov (včetně budovy proslulého Zimního paláce), ve kterých se nacházejí tři miliony uskladněných exponátů. Vystavena je ale pochopitelně jen malá část, k dispozici jsou hned tři stovky sálů.

Původně osobní sbírka carevny Kateřiny Veliké se rozrostla do nevídaných rozměrů, například italským malířům je tu k dispozici třicet velkých místností. Louvre v Paříži nebo galerie Uffizi ve Florencii se mohou jen stydlivě červenat. Da Vinciho Madona s dítětem, Rafaelova Svatá rodina a další krásné obrazy čekají na své obdivovatele. Za vstupné dáte pro zajímavost 350 rublů, studenti a děti mají vstup zdarma. V přepočtu to nejsou ani dvě stovky…

Spoustu zajímavého z ruské kultury

Nejen skvosty v podání zahraničních umělců, v Ermitáži se odráží i ruská kultura. Ikony či oltáře ze starých pravoslavných kostelů, obrovská numismatická sbírka či samotná výzdoba prostor tohoto obrovského muzea hovoří jistě za vše.

Kam dál v Petrohradu

Malebné město nad řekou Něvou, jemuž se přezdívá bez nadsázky „Benátky severu“, však nabízí ještě mnohem víc. Prohlídnout si můžete například majestátní Petropavlovskou pevnost, zájemci o sakrální architekturu zaplesají nad Chrámem vzkříšení Ježíše Krista či Katedrálami svatého Izáka nebo Panny Marie Kazaňské. Připomínkou bolševické revoluce z roku 1917 je pak Křižník Aurora. A pozor – pro zajímavost – najdete tu třeba i sochu Švejka v životní velikosti.

Tags