Home » Zdraví » Jak na pocuchané nervy aneb nikdo nechceme skončit na psychiatrii

Jak na pocuchané nervy aneb nikdo nechceme skončit na psychiatrii

foto
ilustrační foto: flickr.com – Brittney Bush Bollay

Milé dámy, jak už to tak bývá, začátkem roku na spoustu z vás padne novoroční stres a únava. Po perných přípravách na Vánoce vletíte do nového roku střemhlav s kopou úkolů, které musíte splnit, zařídit, vymyslet. Vaše vnitřní energie ale není bezedná a tak se častokrát stává, že místo toho, abyste jely na plné obrátky od nevidím do nevidím, na vás padne tíha světa.

foto
ilustrační foto: flickr.com – Michael Clesle

Připadáte si naprosto zničené, osamocené, neschopné, v práci se po vás vozí šéf, děti nepřinesly domů takové vysvědčení, jaké se od nich očekávalo, a s manželem se v posledních pár týdnech neumíte naladit na stejnou notu. Do toho to nepříjemné a vlezlé počasí.

foto
ilustrační foto: flickr.com – Marko Milošević (Мilosevic

Chvíli sněží, chvíli prší, sluníčko na vás nevykoukne, jak je den dlouhý, a vaše zimní deprese je na světě.

Důležité je si problém přiznat a ubrat tempo

Chvíle beznaděje a úzkosti občas prožívá každý. Důležité je ale včas odhalit už hlouběji zakořeněnou psychickou poruchu a začít ji řešit. Ve spoustě případů se postižená obejde bez pomoci psychiatra a antidepresiv či anxiolytik (léky proti úzkostem).

foto
ilustrační foto: flickr.com – Amanda Hatfield

Není ale radno svůj stav přehlížet a nechat jej plynout. Časem se totiž můžete dostat do krutého, nekončícího kolotoče strachu, depresí, nezájmu a úzkostí, ze kterého už nebude tak jednoduché vypadnout. Nenechte tedy svůj organismus takto zpustošený, ale zavčas si připusťte své problémy a zmírněte tempo. Bez toho totiž možná opravdu časem dospějete do stádia, kdy se bez odborné lékařské pomoci a psychofarmak neobejdete.

Vaše tělo křičí STOP

foto
ilustrační foto: flickr.com – Kenny Louie

Nic se neděje jen tak zbůhdarma. Jestli své tělo drancujete od rána do večera nejprve v práci, pak doma a nakonec neumíte vypnout ani večer v posteli, trápíte se dlouhými, bezesnými nocemi a nedopřejete si pořádnou porci relaxace a tělesného či duševního odpočinku, je víc než jasné, že za čas už tělo i psychika odmítnou spolupracovat a jednoduše se vzbouří. Nepohlížejte ale na své stavy beznaděje jako na cosi strašného a nehledejte neexistující důvod, proč se to vše děje zrovna vám. Spíš to berte jako signál shora, zvednutý prst, který vám dává najevo, že je třeba přístup sama k sobě změnit, trochu na sobě zapracovat a zklidnit svůj hektický životní styl. Najít si čas pro sebe, probádat své vlastní nitro a sžít se se sebou samotnou. Dopřát si klid, uvolnění a naprosté odprostění od vašich problémů.

Relax, který vás vytrhne z všedního koloběhu a přivede na jiný myšlenky

foto
ilustrační foto: flickr.com – Livin’ Spoonful

Možná to bude znít trochu sobecky, ale pokuste si denně vymezit hodinu, nebo alespoň 30 minut zcela a jen pro sebe.

Pusťte si příjemnou, relaxační hudbu, lehněte si na nerušené místo a naprosto se uvolněte. Vnímejte pouze svůj dech a nemyslete na nikoho a na nic. Tímto si svou hlavu perfektně pročistíte a budete se hned cítit odpočatější a klidná, vaše tělo tím načerpá energii, kterou tolik nutně potřebuje. Na zbytek dne pak budete pohlížet s nadhledem a odstupem. Není vůbec marné vyzkoušet různá meditační cvičení, která vás naučí se sebou lépe pracovat a kromě dokonalé relaxace vás také vyzbrojí odolností vůči dalším agresivním stresorům a negativním působkům.

foto
ilustrační foto: flickr.com – Tomas Sobek

Určitě si zajděte na jógu. Její léčebné účinky v oblasti psychiky i zdraví všeobecně jsou až zarážející. Najděte si ten typ jógy, který vám nejlépe sedí, a pravidelně ji cvičte ať už ve studiu nebo samy doma.

Netradiční koníčky pro netradiční ženu

Jak bylo již dříve zmíněno, spousta žen nemá vůbec žádný čas, a proto už zcela zapomněla na své koníčky a záliby, což je samozřejmě špatně. Jak se uvolnit a relaxovat jste se již dozvěděli, najděte si kromě toho i novou zálibu, která dá vašim šedým dnům nový lesk. A buďte zcela originální a kreativní, popusťte uzdu své fantazii.

Karetní mistryně

foto
ilustrační foto: flickr.com – Carsten Tolkmit

Je tu něco pro soutěživé chytrolínky. Pokud ráda mastíte poker, ale nemáte nikoho, komu byste svůj karetní um představila? Nebojte se vyzkoušet stránky PokerStars pro ženy. Kromě týdenního turnaje, tzv. Women´s Sunday, kde si to můžete rozdat se stovkami hráček z celého světa, vám PokerStars nabízí i časově omezené turnaje v pokeru, které vás zabaví, herně uspokojí, ale rovněž vám nezaberou příliš mnoho času. A kdoví, třeba se vám poker zaryje pod kůži natolik, že se časem probojujete dokonce i do živých pokerových turnajů pořádaných v exkluzivních destinacích.

Splnění dívčího snu – herečka a tanečnice

foto
ilustrační foto: flickr.com – Garry Wilmore

Pro ty, které karetním hrám tolik neholdují a nevadí jim se předvádět před ostatními, vyhlédněte si dramatický kroužek či místní amatérské divadlo a přidejte se k nim. Poznáte nové lidi, svůj stres a napětí budete moct vypustit na divadelních prknech a ještě si budete připadat jako opravdová herečka. Kromě divadla se nebojte ani tanečních kurzů pro dospělé. Tanec jako takový je naprosto ideální na pocuchané nervy. Probudíte v sobě ladnost a harmonii pohybu a opět najdete společnou zálibu s vaším partnerem.

Oblíbená učitelka

Pokud si přijdete na hry na počítači, večerní tancování i divadelní představení příliš stará nebo prostě a jen vás ani jeden nápad nenadchl, využijte svou manuální zručnost. Ráda háčkujete a pletete? Uspořádejte výukový kurz háčkování a pletení pro mladé maminky, které by svým miminkům rády uštrikovaly ten nejkrásnější svetřík v okolí. Seznámíte se s kopou nových dam a slečen a opět přijdete na jiné myšlenky.

foto
ilustrační foto: flickr.com – LornaWatt

Ať už se zabavíte jakýmkoliv způsobem, to nejdůležitější je, abyste se cítila dobře. Určitě to ale nepřehánějte ani s novou zálibou, aby vás nedostala do ještě většího časového presu a následně i stresu. Dělejte vše jen do té míry, která vám vyhovuje a při níž jste naprosto uvolněná a v pohodě. Uvidíte, že cesta k vašemu vlastnímu nitru vám dá odpověď na všechny vaše otázky a pomůže vám se zbavit obtěžujících a nepříjemných stavů depresí, smutku a strachu.

Tags